Vinil Eldiven Nedir? Vinil mi Nitril mi Tercih Etmeliyim?

Gıda sektöründen temizlik sektörüne kadar çok sayıda alanda tercih edilen vinil eldivenler, Has-Pet güvencesi ile tedarik ediliyor. Peki, vinil eldivenler sizin bulunduğunuz iş kolu için doğru seçenek mi? Bu eldiven çeşitleri ile nitril eldivenler arasındaki temel farklar nelerdir? İş süresince vinil eldivenler ne gibi avantaj ve dezavantaj getirirler? Has-Pet uzmanları tüm bu sorulara detaylı yanıt niteliğinde bir rehber hazırladı.

 

Vinil Eldiven Nedir?

Vinil eldivenler, PVC ve sentetik kauçuk maddeleri bir araya getirilerek üretilen iş malzemeleridir. Lateks eldivenlere karşı çeşitli alerjik reaksiyon gösteren pek çok kişiye bir çözüm olarak sunulan bu eldivenler, özellikle üretim süreçleri, tekrarlayan montaj hattı çalışmaları, yüksek düzeyde kimyasal içermeyen sağlık uygulamaları ve gıda hazırlama süreçlerinde kullanılıyor.
 • Pudrasız vinil eldivenler, gıda hazırlama ve işleme sektöründe sıklıkla görülen araçlar. Bu eldivenlerin pudrasız yapıları besinler üzerinde kalıntı oluşma ihtimalini engelliyor. Düşük düzeyde kimyasala karşı eli koruyan ince yapısı ise eldiveni kullanmayı kolaylaştırıyor.
 • Vinil muayene eldiveni olarak satılan ürünler, laboratuvarlarda, deney ortamlarında, muayenehanelerde, diş hekimlerinin ofislerinde ve daha pek çok düşük riskli sağlık uygulamasında kullanılıyor. Bu eldivenler şeffaf, mavi ya da beyaz renkte üretilebiliyorlar.
 • Antistatik vinil eldiven çeşitleri özellikle tekrarlayan montaj hattı çalışmalarında bulunan bireyler tarafından tercih ediliyor. Elektronik tamirat çalışmaları sırasında kullanılabilen bu ürünler farklı ebatlarda (Large – Medium – Small) üretilebiliyor.

Vinil Eldiven Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Lateks eldivene alerji geliştiren bireylerin sayıca artması ile vinil eldivenler daha çok sektörde daha geniş bir kitle tarafından kullanılmaya başlandı. Bu koruyucu, kullanımı kolay ve hafif çalışma gereçlerinin avantajları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Vinil eldivenler, kendi sınıfında en uygun fiyatlı koruyucu eldiven seçeneğidir.
 • Ürünler su, yağ ya da katı yağ gibi maddelere karşı dayanıklı olduğundan neredeyse her gıdayı hazırlarken kullanılabilir.
 • Lateks içermeyen yapıları sayesinde kauçuk alerjisi olanlar tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.
 • Kısa vadeli, eldiveni sürekli giymeyi ve çıkarmayı gerektiren görevler için yapıları uygundur.

Vinil Eldivenler Hangi Durumlarda Kullanılmamalı?

Şeffaf vinil eldiven seçenekleri çok sayıda sektörde yardımcı iş aracı olarak yararlı olsa da, aşağıdaki durumlarda sakıncalı olabilirler:
 • Biyomedikal materyallere sürekli temas edileceği durumlar
 • Nitril eldivenlerin kullanılması gereken yüksek düzeyde kimyasala maruz kalınan durumlar
 • Esnek ve elastik dokuya ihtiyaç duyulan durumlar

Nitril Eldiven Nedir?

Lateks alerjisi olan fakat yüksek kimyasal teması gerektiren işlerde çalışan bireyler, maksimum koruma için sıklıkla nitril eldiven kullanıyor. Bu eldivenler akrilonitril-bütadien kauçuk adı verilen sentetik kauçuk kullanılarak imal ediliyor. Özellikle tamirat, üretim ve üretim hattı alanlarında sıklıkla kullanılan nitril eldivenler, ince yapıları ve özel dokuları sayesinde dokunsal hassasiyeti maksimum düzeye çıkarıyorlar.
Dokunsal hassasiyet, nitril eldiven kullananların vida, iğne gibi küçük boyutlu materyalleri bile rahatlıkla kavrayabilmelerine yardımcı oluyor.

Nitril Eldiven Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Lateks eldivenlerin üretiminden kısa bir süre sonra alerjik reaksiyon şikayetlerinin artması, dünya pazarında nitril eldivenlerin yaygınlaşmasına sebep oldu. Vinil eldivenlerden farklı olarak bu araçlar;
 1. Delinmeye karşı ekstra dayanıklıdır. Bu durum, nitril eldivenleri kimya laboratuvarlarında ya da biyomedikal materyal temasında kullanılabilir hale getirir.
 2. Alerjik reaksiyon yaratma ihtimalleri oldukça düşüktür.
 3. Çok amaçlıdır. Günümüzde Has-Pet güvencesi ile tedarik edilen nitril eldivenlerin hem ev tipi temizlik hem de endüstriyel temizlik, üretim, paketleme ve hazırlama süreçleri için tercih edildiğini biliyoruz.
 4. Nitril muayene eldivenleri tıbbi kullanım için sıklıkla tercih edilir. Hem pudralı hem de pudrasız olarak üretilebilen bu eldivenlerin pudralı versiyonları, defalarca çıkarılıp tekrar takılmaya uygundur.

Nitril Eldivenler Hangi Durumlarda Kullanılmamalı?

Nitril eldivenlerin maliyetleri vinil eldiven seçeneklerine göre daha yüksek olabilir. Uzun vadeli endüstriyel kullanımlarda ise bu maliyet farkı ciddi bir gider kalemine dönüşebilmektedir. Bundan dolayı ciddi bir kimyasal teması olmayacak, ekstra dayanıklılık gerektirmeyen iş kollarında nitril eldiven yerine vinil eldiven kullanımı tavsiye edilmektedir. S, M ve L beden pudrasız vinil eldiven seçeneklerini web sitemizden kolayca bulup sepetinize ekleyin!
Vinil Eldiven Nitril Eldiven Karşılaştırması: Sizin İçin Hangisi Uygun?
Aşağıdaki tabloda vinil eldiven ile nitril eldiven arasındaki farkın detaylarını sizler için hazırladık. Keşfedin!

 

Vinil Eldiven Nitril Eldiven
Kullanım alanları Gündelik temizlik, gıda hazırlama, gıda servisi, tamirat işleri, üretim bantları, yüksek kimyasal temas gerektirmeyen iş alanları, kuaförler, güzellik salonları, yüksek kimyasal temas gerektirmeyen sağlık operasyonları Kimya laboratuvarları, kimyasal materyale temas gerektiren iş alanları, kuaförler, güzellik salonları, ev temizliği ve endüstriyel temizlik, biyomedikal maddelere temas gerektiren sağlık operasyonları

 

Esneklik

Düşük Görece yüksek

 

Dayanıklılık

Genellikle tek seferlik kullanım için üretilir ve kimyasal maddelere dayanıklı değildir. Kimyasal maddelerin vereceği hasara karşı dayanıklıdır. Yırtılmaya ekstra dayanıklı olarak üretilir.

 

Pudralı / Pudrasız Üretim

Her iki şekilde de üretimi gerçekleştirilir fakat genellikle pudrasız vinil eldiven tercih edilir. Her iki şekilde de üretimi gerçekleştirilir.

 

Protein / Lateks

Alerjik reaksiyona sebep olabilecek protein ya da lateks içermez. Lateks alerjisi olanlar tarafından kullanılabilir. Alerjik reaksiyona sebep olabilecek protein ya da lateks içermez. Lateks alerjisi olanlar tarafından kullanılabilir.

 

Materyal

Sentetik monomer ve PVC kullanılarak imal edilir.  Sentetik kopolimer olarak bilinen akrilonitril-butadien kullanılarak imal edilir.

 

Pudrasız eldiven toptan alışverişleriniz, endüstriyel ya da kişisel kullanım amacıyla tek kullanımlık eldiven ihtiyaçlarınız için on yılı aşkın deneyimi ile Has-Pet kalitesini tercih edin!