Eldivenler Hakkında Sık Sorular Sorular

1) Tek kullanımlık eldivenler neden çok talep görüyor?
Son 20 yıla sağlıklı yaşam ve hijyenin hayatımızda bu kadar öne çıkması ile vazgeçilmez bir ürün oldu.

2) Tek kullanımlık eldivenleri diğer eldivenlerden ayıran ve tercih edilmesine sebep olan unsurlar nelerdir?
Tüm diğer eldivenlerden üstün olduğu yegane husus parmak ucu hassasiyeti olmasıdır. Bu sayede akıllı telefonlarınızı eldiven giydikten sonra dahi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Koruma sağlayarak hassasiyet gerektiren tüm işleri rahatlıkla yapabilir, onlarca uygulamada bu özellikten faydalanabilirsiniz.

3) Lateks ve Nitril nedir, ikisi arasında fark var mıdır?
Lateks doğal kauçuktur. Doğal kauçuk ağacının reçinasından elde edilir. Nitril ise suni kauçuk olup tamamıyla bir mühendislik ürünüdür; fakat nitril’in (Acryla nitril butadaine) sadece bir suni kauçuk türü de mevcuttur.

4) Pandemi süresince neden fiyatlar kadar artış gösterdi?
Dünyada üretilenin çok üstünde tam 170 ülkeden gelen aşırı talepler sebebiyle fabrikalar fiyatları artırdı.

5) Fiyatlar ne zaman düşer?
Pandeminin bitmesi ile böyle bir beklenti içine girmek her ne kadar mantıklı olsa da tam olarak ne zaman olacağı belirsiz gözükmektedir; fakat eninde sonunda fiyatların geri geleceğini içeren bir kanı mevcuttur. Firmamız her zaman mümkün olduğunca en uygun fiyatlarla hizmet vermeye devam edecektir.

6) Lateks eldivenlerin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Avantajları: Mükemmel kavrama ve rahatlık. Lateks pudralı eldivenler ıslak uygulamalarda pudra sayesinde kolaylıkla giyilir ve çıkartılabilinir. Buna karşılık tüm pudrasız eldivenler ıslak ellere giyilirken giymede sıkıntı yaşanır.
Dezavantajları: bazı insanlarda protein alerjisi denen alerjik reaksiyona sebep olabilir.

7) Pudra nedir?
Eldivenlerin ele kolay giyilmesini sağlayan pudranın öz maddesi mısır nişastasıdır.

8) Nitril eldiven avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Avantajları: kokusuzdur. Genelde daha hafif olmasına rağmen yüksek mukavemete sahiptir. Pudrasız nitril eldivenler alerji yapmaz. Bazı kimyasallara karşı dayanıklıdır.

Not: Her malzeme bazı insanlarda alerjik reaksiyona sebep olabilir. Dolayısıyla hiçbir zaman alerji yapmaz demek doğru olmayabilir. Fakat nitril eldivenlerin alerjik reaksiyona sebep olma oranı yok denecek kadar azdır.

Dezavantajları: doğal kauçuk lateks kadar eli kavramaz. Doğal kauçuk lateks eldivenlere göre daha az esnek yapıya sahiptir. Bazı kimyasallara karşı dayanıklı değildir.

9) Neden pudrasız eldivenler pudralı eldivenlerden daha pahalıdır?
Pudrasız eldivenler dahil tüm tek kullanımlık eldivenler önce pudralı olarak üretilir. Pudrasız eldivenler ek bir kaplama işlemi ile pudrasızlaştırılır. Bu ek işlem pudrasızın maliyetini pudralı eldivene göre artırır.

10) Nitril eldivenler neden genelde mavidir?
Hiçbir gıda doğada doğal rengi olarak mavi değildir. Gıda sektöründe de kullanılan mavi eldivenler gıdanın içine karışması durumunda kolayca tespit edilir.